top of page

8 VTIPNÝCH TERMÍNŮ (RAD) PRO ZAČÍNAJÍCÍ MANAŽERY

  • Obrázek autora: Tomáš Sleziak
    Tomáš Sleziak
  • 4. 3. 2018
  • Minut čtení: 4

Efektivní management představuje důležitou součást každého byznysu. S prestiží však pro začátečníky přicházejí výzvy a častokrát i chyby. Může jít samozřejmě o nevědomost, nicméně na každé pozici je co zlepšovat a to rovněž  platí pro vedoucí funkce.

Prvním krokem je uvědomit si je a následně s nimi počítat jako s položkou, kterou můžeme v budoucnu změnit.



Jak si teda svou manažerskou nebo vedoucí pozici udržet a vyvarovat se školáckých chyb? Jak pochopit, jak to ve skutečnosti na pracovišti chodí?

Nabízím vám 8 základních termínů, které vám (vtipně) pomůžou se zorientovat a pochopit svou "skutečnou" pozici:



1. Analýza


Zpravidla první fáze projektu, která spočívá ve sběru zbytečných informací. Hlavním účelem analýzy je oddálit samotný začátek projektu. Čím více času je věnováno analýze, tím větší je pravděpodobnost, že samotná práce nakonec ani nezačne.

Výstupy z analýzy se nikdy nepředkládají jako celek.Vždy je nutné předložit vedení pouze dílčí analýzy, na kterých je ještě spousta práce.

Pokud projekt nedopadne dobře, lze všechno svést na chybná vstupní data. Analýza je ideálním nástrojem k předstírání aktivity bez vydání jediné kalorie.


Analýza umožňuje:

  • personalistům - vidět po čase živé zaměstnance

  • pracovníkům marketingu - prozkoumat internet a ukrást nápady

  • office managementu (sekretářkám) - procvičit se v excelových tabulkách

  • střednímu managementu - objevit nové možnosti powerpointu

  • top managementu - prohloubit prezentační dovednosti



2. Brífink


Moderní název pro poradu typu „one-man-show“. V některých firmách se v zájmu světovosti používá též termín „meeting (mítink)“.

Brífink svolává šéf, aby oznámil světu, co se mu zase v hlavičce urodilo. Jiným důvodem ke svolání brífinku je šéfova touha vidět zase jednou normální lidi. Nemá to co dělat s celkovou délkou jeho projevu. Stručnost je v tomto případě výzvou k podřízeným, aby drželi hubu a svoje názory si nechali pro sebe.

Narozdíl od porady nemusí být pořizován zápis, protože o šéfových názorech se prostě nediskutuje. Naopak je vhodné vytvořit seznam aktivit, které šéf seslal na své podřízené, pochopitelně s konkrétními jmény postižených.

Pokud je na konci brífinku poskytnut prostor pro dotazy, není tak činěno s cílem vyjasnění komunikace, ale se záměrem vytvořit seznam potížistů. V tomto směru je nutno ještě před brífinkem instruovat asistentku.



3. Cíl


Jedno z nejdůležitějších slov moderního managementu. Správný manažer začíná stanovením cílů. Nedosažitelných (pochopitelně), kdyby se cíle dosáhlo, přijde o další manažerování.

V případě, že by se k cíli nedejbože dospělo, je to potřeba oslavit a tři dny se radovat, čtvrtého dne pak stanovit cíle další a začít s opětovnou buzerací.

Je všeobecně známo, že bez použití slova „cíl“ nelze napsat jedinou publikaci manažerské "bullshit" literatury. Bez slova „cíl“ nelze založit koučovací nebo poradenskou živnost. Bez slova „cíl“ nelze svoje nic-nedělání obhájit jako projektovou činnost.

Pokud by chtěl Pánbůh zbavit svět manažerů, stačilo by vymazat z paměti lidstva slovo „cíl“.



4. Kofí brejk


Coffee break neboli pauza na kávu je klíčový okamžik každého semináře, tréninku nebo školení. Nejočekávanější a pracovně nejdůležitější část porady. Během coffee breaku mají účastníci školení možnost konečně vydechnout a vyřídit si nezbytné telefonáty, (samo-jenom) pracovního obsahu. Z účastníků školení se tak stávají zvláštní bytosti podobající se pivnímu půllitru. Jednu ruku zaklesnutou v bok, druhou přilepenou mobilním telefonem k uchu.

Chce-li účastník tréninku působit o něco víc manažerštěji, otevírá notebook a vyřizuje emailovou korespondenci (nebo si aktualizuje profil na facebooku).


Nezbytnou součástí coffee breaku jsou:

  • instantní káva (chutná to hůř, než to zní)

  • čaj (zásadně ovocný, pytlíkový a nechutný)

  • slané a sladké pečivo (dopoledne)

  • chlebíčky (odpoledne)

  • ubrousky (nikdo je nepoužívá)

  • svačinka je nezbytná (účastníci mají plnou hubu a nehrozí diskuse).



5. Déd lajn


Deadline je okamžik, ve kterém se na projektu začíná konečně pracovat. Jedná se o časový údaj, který byl stanoven jako finální, neměnný a konečný. Deadline je časový údaj, který vymezuje dobu nutnou k ukončení práce. Deadline je časový údaj, který dává jeho tvůrci neomezenou moc.

V anglosaských zemích se tohoto termínu používá pro označení data splatnosti faktury. Stanovení deadlinu (tedy nejzazšího termínu dokončení projektu) je pro každý projekt klíčové. Ne snad proto, abychom učinili zadost manažerským příručkám, ale svému cíli dali jasný časový rozměr. Například: Zbývá-li nám tedy do deadlinu týden, trvá práce týden. Zbývají-li nám dvě hodiny, práce trvá dvě hodiny.


Pokud nestihneme práci odevzdat v termínu, máme několik možností:

  • vymluvíme se na vedení (nebezpečné, a takřka neúčinné)

  • vymluvíme se na kolegy (méně nebezpečné, ale účinnější)

  • vymluvíme se na dodavatele a zákazníky (bezpečné a nejúčinnější)



6. Fítbeg


Feedback neboli zpětná vazba je slovo, které se musí začínající manažer naučit co nejdříve. Bez jeho znalosti bude v moderním světě ztracen.

Můžu nastat dva způsoby získání feedbacku, tj. buď:


1. Zpětnou vazbu poskytujeme

Příklad: „Rád bych ti poskytl zpětnou vazbu“, místo zastaralého „Řeknu ti, co si o tom myslím“. Tato fráze se používá na začátku jakéhokoli buzerace podřízených. Umožňuje šéfovi vytknout podřízenému takřka cokoli. Podřízenému není povoleno se bránit. Poskytování zpětné vazby patří k manažerovi stejně jako jeho neomylnost.


2. Zpětnou vazbu vyžadujeme

Příklad: „Mohl bych vás požádat o zpětnou vazbu?“ místo zastaralého „Co si o tom myslíte?“ Použitím této fráze si vyžaduje šéf odsouhlasení svých kroků. Od respondentů se očekává, že vyzdvihnou kvality a jenom decentně se zmíní o drobných nedostatcích.

Pokud se podřízený dopustí ostřejší kritiky, je považován za nekonstruktivního jedince, který zpětnou vazbu neumí poskytovat.



7. Kontrola


Jedna z klíčových manažerských činností, vedle plánování, organizace, řízení a buzerace podřízených.

O termínu kontroly informuje šéf pouze v případě, že má sám hrůzu z toho, jak to dopadne. Pokud jsou výsledky kontroly uspokojivé, má oddělení skvělého vedoucího. V opačném případě jsou na vině podřízení.

Kontrolovat lze cokoli. Používání správného hlavičkového papíru, firemních stanov, umytí rukou po použití toalety nebo znalost šéfova oblíbeného filmu. Kontrola je natolik oblíbená šéfovská činnost, že vznikají ve firmách i celá oddělení kontroly.



8. Ofis


Office (kancelář) je místo, kde se to všechno odehrává, neboli centrální kurt firemní hry.

Pro chování v kancelářích platí následující pravidla:

  • hlídejte si svou židli (a sledujte, jak se pohybuje - v případě, že se vaše pracovní místo přibližuje ke dveřím, nastal čas pro hledání jiné práce)

  • do kanceláře přijďte vždy těsně před šéfem (pro jistotu si na stole den dopředu připravte pracovní nepořádek, abyste neztráceli čas)

  • předstírejte činnost (na obrazovce počítače mějte neustále zobrazenou excelovou tabulku. Vypadá profesionálněji a šéfovi se hůře čte)

  • po půl hodině vstaňte od stolu, do náruče vezměte složku papírů a obejděte celou kancelář - vypadáte pracovitěji.

  • vyrušujte ostatní (začněte větou „můžeš na minutku?“)

  • a co nejdříve si vybojujte vlastní kancelář!


7 Comments


Eron Finch
Eron Finch
May 06

Great read! As someone who's seen management evolve in both casual and corporate settings, I really enjoyed the humorous yet practical insights here. It reminds me a lot of the real-world hustle in places like the Delicious Food Company Dublin — where teamwork, timing, and creative chaos all come together beautifully. Every new manager could use a little laughter (and caffeine)!

Like

Eron Finch
Eron Finch
May 06

Loved the humorous take on what new managers often face—it’s refreshing to see leadership advice with a fun twist! While navigating the early days of management can be unpredictable, having the right partners in your corner makes a world of difference. I recently came across Wasper Media, a top-tier digital marketing agency in Dublin, and their strategic approach to campaign development and branding is exactly what modern managers need to boost their team’s presence and engagement. Highly recommend checking them out if you’re looking to lead with impact!

Would you like a variation of this in a more casual or formal tone?

4o

Like

James William
James William
Mar 17

"Great read! Managing a team can be challenging, especially for beginners, and these funny yet insightful terms highlight some of the common mistakes new managers make. Awareness is definitely the first step toward improvement! Looking forward to implementing some of these ideas. By the way, if you're looking for tech-driven business solutions, check out the Best software company in Islamabad for innovative digital services."

Like

Eron Finch
Eron Finch
Mar 14

Great advice for new managers! Learning to balance leadership with empathy is key, and these funny yet insightful terms are a great reminder to keep things light while staying effective. For those looking to unwind after a long day of managing teams, diving into an exciting game like Shadow Fight 2 Mod APK can be a perfect stress reliever. It's a thrilling way to recharge and sharpen your strategic thinking skills!

Like

James William
James William
Mar 14

Great advice for new managers! Just like in TeenPatti Boss, strategy and adaptability are key to success. Thanks for sharing!"

Like
bottom of page