MYŠLENKOVÉ MAPY V PRAXI
- Tomáš Sleziak
- 15. 12. 2017
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 13. 2. 2018
Většina lidí při psaní využívá lineární systém - používáme slova, čísla, věty, řádky, seznamy, obvykle jedinou barvu, na více listech papíru a častokrát v nepřehledném sledu. Není se pak čemu divit, že v tom může mít naše hlava zmatek – nejsme na první pohled schopní se rychle orientovat, rozlišit, co je podstatné, případně hledat nové “cesty”.

Mnoho knih a článků nabízí jako záchranu z lineárního chaosu systém myšlenkových map. V čem jsou tedy myšlenkové mapy lepší než klasický lineární systém? No ... Nejsou lepší, prostě fungují úplně jinak a právě proto mě to zaujalo. Ne proto, že nás spásně naučí “řádu” ale proto, že umožňují naprosto skvěle naše lineární a laterální myšlení kombinovat. V praxi to znamená, že nemusím tedy jít vždy přímo k cíli a překážku pouze přelézat, ale mohu nacházet i další cesty, obcházky a vzájemné propojení.
Kde myšlenkové mapy využívám
Samozřejmě je mnoho možností, kde lze myšlenkové mapy aplikovat. Myšlenkové mapy osobně chápu a využívám jako pohled z ptačí perspektivy na to, co mě čeká, co je potřeba řešit. Je to můj přehledný a vizualizační nástroj pro plánování projektů, týdenních úkolů, řešení problémů, záznam myšlenek, tvorbu struktury prezentací nebo “přepis” knih. Myšlenkové mapy tvořím ve web aplikaci COGGLE (když sedím u PC), nebo kreslím přímo na papír (během školení, konference). Papírovou formu myšlenkové mapy pak podle potřeby buď “překreslím” do zmíněné aplikace, nebo jenom založím do složek / zdigitalizuji.

Pří opakujících se úkonech typu sestavení týdenního plánu nebo vedení projektů jsem si vytvořil vzory (šablony), které mi značně šetří čas - tvorba myšlenkové mapy mi pak zabere jenom 10 minut.

Něco na závěr
Fungovalo to u taháků ve škole, funguje to i u myšlenkových map - jen jejich prostým vytvářením se toho spoustu naučíte. Jen pro zajímavost: čtením si v průměru uchováte pouze 10 % informací, zrak nám zapamatování zvýší na 30 % a fyzická aktivita až na 90 %. Nebojte se proto pojmout vytváření myšlenkových map aktivně, rozhodně je to zábavnější než jen psaní v řádcích.
Mind maps are a great way to visually organize thoughts and improve productivity. They help in structuring ideas clearly, making complex concepts easier to understand. At Wasper Media, we use strategic planning tools like mind maps to enhance our digital marketing campaigns