PROČ SI NA PORADĚ KRESLÍM
- Tomáš Sleziak
- 20. 1. 2018
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 21. 1. 2018
Jistě se mnou budeš souhlasit, když řeknu, že snad všichni si dělají nějaké poznámky. Samozřejmě nejsem ani já výjimkou. Během porad je to zvlášť nu(d)tný proces, potřebný k zaznamenání potřebných informací k rozhodování nebo vedení projektů. Ale co s tím, když ti poznámky přerůstají přes hlavu? Odpověď zni: ”začni si kreslit”...
Jak jsem začal kreslit
Vzhledem k faktu, že jsem musel během porad zaznamenávat častokrát větší množství informací, potřeboval jsem je nějakým způsobem rychle a jednoduše strukturovat, spojovat do kontextu a pak následně rychle zpětně rozklíčovat.
Hledal jsem způsob a systém, jak toho docílit. Pak jsem náhodou objevil přednášku Petra Žáka: ”Skečnouting - poznámky jinak”, která mi ukázala, jak jinak využít své pero, fixu a poznámkový blok. Začal jsem si během porad kreslit a našel docela kreativní řešení.
" Jeden obrázek vydá za tisíc slov "
A o co vůbec jde? Skečnouting je v podstatě počeštěný název sketchnoting” (poznámka: v angličtině slovo “Sketch” znamená nákres nebo skica a “Note” je poznámka. Takže zmíněný fonetický “překlad” je rozhodně lepší než použít “poznámko-čmárání”). Jedná se tedy o graficky bohaté vizuální poznámky, kombinující ručně psané zápisky, kresby, ruční typografii, geometrické útvary a vizuální prvky.

Na talentu nezáleží
A teď si možná říkáš: ”Tak to není pro mně. Já nemám na to talent, neumím vůbec kreslit”. STOP! Nejde totiž o umění, ale dovednost vizuálního vystihnutí podstaty sdělení. Nejedná se o výtvor, který bude zdobit výtvarná galerie, ale je to tvé grafické vyjádření, jehož cílem je jenom efektní zachycení klíčových informací - nic víc, nic míň.
Pokud umíš namalovat čáru, trojúhelník, čtverec, kruh nebo tečku, potom dokážeš nakreslit ikonu tváře, postavy, domy nebo auta. Je potřeba jenom trochu cviku, inspirace a odhodlání. Jenom si to zkus dle mého obrázku:

Uvědom si, že základem skečnoutingu je pořád písmo. Teprve časem zjistíš, že některé informace je jednodušší vyjádřit obrázkem, ikonkou. Pohrát si s typografií hlavních nadpisů, začít využívat vizuální prvky typu šípka nebo okrasná linka. Kup si sešit, čistý poznámkový blok a trénuj. Pokus se nakreslit, co vidíš kolem sebe, inspiruj se obrázky z internetu. Není důležité, jak věrně tvůj výtvor vypadá, ale jak to poslouží tvému účelu!

Závěr
Skečnouting chápu jako mladšího sourozence myšlenkových map ze společné rodiny vizualizačních pomůcek. Výhodou oproti klasickému (nudnému) zapisování je to, že do poznámek vnesu díky obrázkům a grafickým prvkům hravost a pocit. To dodává mým zápiskům další dimenzi, čímž pak lépe udržím informace v hlavě a pří zpětném pohledu se mi vše vybaví snadněji a v souvislostech.
Ve prospěch, proč si vybrat tenhle druh “čmárání” hraje i fakt, že grafická forma výrazně zjednodušuje postup při rozhodování a zvyšuje rychlost řešení konkrétních úkolů.
Comments